2021 HSC – DISTINGUISHED ACHIEVERS

Together we can change lives

The Harding Miller Education Foundation is very proud of the excellent results achieved by its HSC class of 2021. We would like to take this opportunity to congratulate all our scholars on their achievements. The past two years has been particularly difficult on a number of levels and our scholars worked very hard to rise above the challenges that faced them.

We would like to acknowledge the 27 scholars who have been recognised as Distinguished Achievers. Distinguished Achievers are those who achieved a mark of 90 or above in specific subjects. We congratulate the following scholars who were honoured on the 2021 list:

Angela Le – Prairiewood High School – Biology, Business Studies, Chemistry, English Advanced

Archanaa Thayanantharajah – Penrith High School – Chemistry

Atoc Malou – St Marys Senior High School – Legal Studies

Bao Ngoc Le Dong – Prairiewood High School – English Advanced

Bonny Chung – Prairiewood High School – English Advanced

Dominique Byrt – Nambucca Heads High School – Music 1, Entertainment Industry Examination

Ella-Rose Webber – Smith’s Hill High School – Mathematics-Extension 1, Software Design & Development

Eve Ella Leacey – Mereweather High School – Music 2, Music Extension

Hibba Chaudry – Bankstown Girls High School – Biology, Business Studies, Chemistry, Investigating Science

Isabella Ennever – Casino High School – Biology, Investigating Science, Mathematics Extension 1, Mathematics Advanced

Jehan Khan – Asquith Girls High School – Legal Studies, Visual Arts

Jennifer Nguyen – Westfields Sports High School – Mathematics Advanced

Jessica Troung – Cabramatta High School – Food Technology, Legal Studies, Mathematics Extension 1, Mathematics Advanced, Personal Development, Health and Physical Education

Kaitlin Nguyen – Sefton High School – English Advanced, Legal Studies, Mathematics Advanced

Lucy Bacon – Kurri Kurri High School – Earth and Environmental Science, English Advanced, English Extension 1, Visual Arts

Makayla Witte – Coomealla High School – Food Technology

Mariam Gorges – Bonnyrigg High School – Mathematics Advanced

Ngan Ling Chau – Prairiewood High School – Legal Studies

Nhi Lu – Prairiewood High School – Chemistry, English Advanced, Mathematics Extension 1, Mathematics Advanced, Physics, Visual Arts

Noora Alothman – Bonnyrigg High School – Biology, Community and Family Studies, English Advanced, Personal Development, Health and Physical Education

Shikira Ngo – Prairiewood High School – English Advanced, Legal Studies

Sophia Bacon – Kurri Kurri High School – Music 1

Steffi Tran – Prairiewood High School – Mathematics Extension 1, Modern History, History Extension, Society and Culture

Tahmina Rahimy – Auburn Girls High School – English Advanced, Society and Culture

Taleah Anderson – Lightning Ridge Central School – Visual Arts

Vi Nguyen Tieu – Cabramatta High School – Mathematics Extension 1, Mathematics Extension 2, Personal Development, Health and Physical Education

Zelda Truong – Canley Vale High School – Mathematics Advanced, Personal Development, Health and Physical Education

The class of 2021 are a credit to their families/carers, dedicated teachers and the many public high schools that have guided them through their educational journeys.

Share This Article Now!
.